Want YOUR logo here?

Past World Conker Champions

King Conker David Jakins

MEN’S CHAMPIONS

1965

R.W. Marsh

1966

S.J. Walden

1967

L. Collins

1968

T. Winham

1969

P. Midlane

1970

John M. Hillyard

1971

T. Dicks

1972

R. Marsh

1973

P. Midlane

1974

J. Marsh

1975

J. Marsh

1976

Jorge Ramírez

1977

C. Childs

1978

L. Treliving

1979

Charlie Bray

1980

K. Height

1981

W. Cox

1982

J. Blackman

1983

S. Rowan

1984

R. Langer

1985

P. Midlane

1986

Charlie Bray

1987

J. Hawes

1988

W. Cox

1989

P. Short

1990

H. Watson

1991

John Bull

1992

P. Canning

1993

M. Tindall

1994

J. Marsh

1995

B. Jackson

1996

John Bull

1997

P. Vjestica

1998

Helmut Kern

1999

Jody Tracey

2000

Mark Tracey

2001

Neil Fraser

2002

Richard Swailes

2003

Brian Stewart

2004

Darren Foster

2005

Alex Callan

2006

Chris Jones

2007

Ady Hurrell

2008

Ray Kellock

2009

Tam Gormley

2010

Ray Kellock

2013

Simon Cullum

2014

John Doyle

2015

Steve Prescott

2016

-

LADIES' CHAMPIONS

1988

Sheila Doubleday

1989

Christina Bateman

1990

Mary Bedford

1991

Pauline Baker

1992

J. Courtney

1993

Sheila Doubleday

1994

Tina Stone

1995

J. Rabbit

1996

K. Morgan

1997

Louise Bunker

1998

Lesley Bullock

1999

Margaret Twiddy

2000

Selma Becker

2001

Celine Parachou

2002

Liz Gibson

2003

Debbie Oats

2004

Alison Everett

2005

Jayne Coddington

2006

Sandy Gardener

2007

Tina Stone

2008

Amy Farrow

2009

Sue Howes

2010

Wendy Bradford

2013

Sophie Knox

2014

Stephanie Withall

2015

Amy Farrow

TEAM CHAMPIONS

YEAR

TEAM CHAMPIONS

LADIES’ ONLY TEAM CHAMPIONS

1992

Chequered Skipper ‘B’ Team

 

1993

Chequered Skipper ‘B’ Team

 

1994

The Crocodile

 

1995

The Brigstock International Quartet

The Wilpave Swingers

1996

Sebright Arms

Nutcracker Suite

1997

Nelson Nutcrackers

The Minge Petals

1998

Nauort 2

Sebright Arms

1999

Absolutely Hammered

Wilpave Sweeties

2000

Barton Seagrave Bashers

The Minge Petals

2001

Royal Oak Resistance

France Fillies

2002

Elton Wasps

Castle Green Conkerers

2003

No Strings Attached

Magnificent 7 Minus 3

2004

Daniel Lambert Dining Club

Les Filles Francais

2005

Peterborough Nutters

Magnificent 7 Minus 3

2006

Celtic Conkerors

France

2007

Royal Haskoning Rest of the World

Magnificent 7 Minus 3

2008

Rushden Reprobates

France

2009

Peterborough Nutters

(not played)

2010

The Fairways

Sri Lankan Ladies

YEAR

MIXED TEAM CHAMPIONS

2013

Woodbeeez

2014

Woodbeeez

2015

Woodbeeez

JUNIOR CHAMPIONS

1986

(10-15yrs) Craig Belson

1986

(5-9 years) Luke Bilson

1987

Martin Nikel

1988

Martin Nikel

1989

Fiona Kingdom - Girls

1989

Lempriere - Boys

1990

Faye Elliott

1991

Lisa Crews

1992

M. Hutcheson

1993

Junior Under 13 - M. Heatherington

1993

Intermediate - R. Rawcliffe

1994

Junior Under 13 - Daniel Jacks

1994

Intermediate - James Nikel

1995

Junior - Tim Maguire

1995

Intermediate - James Gould

1996

Junior - Richard Fuller

1996

Intermediate - James Nikel

1997

Junior - Graham Clark

1997

Intermediate - Diane Allen

1998

Junior - Mathew Storrow

1998

Intermediate - Jonathon Lyan

1998

Senior - Ashley Thomas

1999

Junior - Charlotte Laskey

1999

Intermediate - Jack Jarvis

1999

Senior - Chris Eccles

2000

Junior - Rachel Mintern

2000

Intermediate - Sally Rate

2000

Senior - Tim Linnell

2001

Junior - Duncan Winfrey

2001

Intermediate - Max Aitken

2001

Senior - Lewis Chilvers

2002

Junior - Ruth Pritchard

2002

Intermediate - Joseph Emery

2003

Senior - Lucy Walshaw

2003

Intermediate - William Pritchard

2003

Junior - Kieran Campbell

2004

Senior - James Robinson

2004

Intermediate - Jordan Witherall

2004

Junior - Kieran O'Connor

2005

Junior - Callum Owen

2005

Intermediate - William Pritchard

2005

Young Adult - Kallom Nash

2006

Junior - Philip Broomhead

2006

Intermediate - Jack Boon

2006

Young Adult - Emma Ratcliffe

2007

Junior - Philip Broomhead

2007

Intermediate - Nicolas Rothera

2007

Young Adult - Steven Wray

2008

Junior - Thomas Whincup

2008

Intermediate - Robert Winfield

2008

Young Adult - Rebecca Moss

2009

Junior - Evie Driscoll-King

2009

Intermediate - Oliver Mas

2009

Young Adult - Brent Walker

2010

Junior - Louis Carpenter

2010

Intermediate - Samuel Lewin

2010

Young Adult - Robyn Geldard